Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Jak sprawdzić alufegi przed zakupem i gdzie (Kraków)?  (Przeczytany 21012 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
WoRaS
Gość



« Piątek, 27.01.2006, 10:04:57 - NIEPRZECZYTANA »

Zamierzam kupić używane alusy do Ibizy. Oczywiście przed zakupem chciałbym upewnic się czy fegi sa proste. Podobno mozna to zrobić w zakładzie oponiarsim.
Czy to prawda?
Gdzie polecilibyście to zrobić (w Krakowie)?
Ile cos takiego może kosztować?

Ostatnie pytania dotyczą parametrów felgi. Teraz mam fegi na 4 śrugach ale nie jestem pewien jaki jest ich rozstaw i jaki jest parametr ET? Chyba 4x100 ET38 ale nie jestem pewien.... czy ktoś mógłby potwierdzic te dane lub podać prawidłowe? Do tego dochodzi jeszcze średnica otworu na piastę chyba?

W jakim zakresie ET może się zmieniać? Czy np. jeśli w Seacie ET = 38 to czy alusy o ET = 28 lub ET = 45 będą pasować?

Z góry wielkie dzięki za odpowiedź!
Zapisane
Jobski
Użytkownik

Offline Offline



Skąd: Kraków

« Odpowiedz #1 - Piątek, 27.01.2006, 10:15:19 - NIEPRZECZYTANA »

do ibizki idą fele roztaw śrub 4x100 ET 38-35
im mniejsze ET tym bardziej felga wystaje z nadkola, im większe tym bardziej wchodzi w nadkole
nie założysz feligi z większym et niż fabryka przewidziała
czy felga krzywa łatwo sprawdzisz kładziesz ją na jakimś równym podłożu ma całym obwodem przylegać
Zapisane

Były:
Cordoba SXE 1,6 (AEE) 75KM '98
Cordoba SX TDI (AHU) 106KM '97
Mitek
Gość



« Odpowiedz #2 - Piątek, 27.01.2006, 10:19:03 - NIEPRZECZYTANA »

idz normalnie do wulkanizatora za grosze ci to sprawdza komputerowo czy proste czy nie. Nie ma co patrzec na oko grosze kosztuje a moze sie zdazyc ze bede nie do naprawienia.
p.s. Jobski moglbys zmienic swoj opis bo troszke drastyczne to jest i ja to jakos unikam ale czasem sie nieda.
Zapisane
siemion22
Użytkownik
Offline Offline



Skąd: Białystok
Samochód: Seat Cordoba SXE 1,6 ALM 1999

« Odpowiedz #3 - Piątek, 27.01.2006, 10:21:07 - NIEPRZECZYTANA »

siemka,już ci tlumacze co masz zrobic,aby sprawdzic czy felgi sa proste musisz udac sie do zakładu wulkanizacyjnego,tam ci na wywazarce pokaze wszystko,rozstaw srub w Ibizie t 4x100
,a środkowego otworu to 57 mm, jesli chodzi o ET to nie musi byc koniecznie ET38,moze byc inaczej ,chodzi o to aby koło nie wystawało za rant błotnika lub nie chowało się bardziej do środka gdyż moze zahaczać o końcówke czy amorek ,tzn ET nie może być mniejsze niż jest na  orginalnych felgach.Jesli szukasz felg to najlepiej szukaj te które jeżdziły na Seatach,Volkswagenach Golfach II i III ,Polo lub Skoda Felicia ,bo to wszystko pasuje na Seata,nie kupuj od samochodów japońskich bo wiem z doswiadczenia że są problemy gdyż w japońskich jest inny środek,i od Opla nie będą pasowały chociaż rozstaw śrub jest taki sam ale środek ma 56,5 mm ,także też mogą być problemy,znam się trochę na tym bo pracuję w serwisie opon .
Zapisane

Cordoba 1,6 SXE 99
Valgaar Mężczyzna
Animator :-)
Moderator
Offline Offline



Skąd: Śląsk

« Odpowiedz #4 - Piątek, 27.01.2006, 10:28:50 - NIEPRZECZYTANA »

Cytuj
od Opla nie będą pasowały chociaż rozstaw śrub jest taki sam ale środek ma 56,5 mm

Ale zawsze można zrobić pierścienie i włozyć na felge lub na piastę. Ja jeżdże na felgach z Opla Vectry bo takie mi się spodobały i takie zakupiłem
Zapisane
WoRaS
Gość



« Odpowiedz #5 - Piątek, 27.01.2006, 10:44:37 - NIEPRZECZYTANA »

Jeśli jest różnica w otworze środkowym, to czy ZAWSZE można to załatwić za pomocą pierścieni cetrujących?

I jak to w końcu jest: im mniejsze ET to felga bardziej wystaje
Cytat: "Jobski"
im mniejsze ET tym bardziej felga wystaje z nadkola, im większe tym bardziej wchodzi w nadkole
nie założysz feligi z większym et niż fabryka przewidziała

czy na odwrót?
Cytat: "siemion22"
jesli chodzi o ET to nie musi byc koniecznie ET38,moze byc inaczej ,chodzi o to aby koło nie wystawało za rant błotnika lub nie chowało się bardziej do środka gdyż moze zahaczać o końcówke czy amorek ,tzn ET nie może być mniejsze niż jest na orginalnych felgach
Zapisane
siemion22
Użytkownik
Offline Offline



Skąd: Białystok
Samochód: Seat Cordoba SXE 1,6 ALM 1999

« Odpowiedz #6 - Piątek, 27.01.2006, 11:32:03 - NIEPRZECZYTANA »

sory mój błąd Jobski ma rację,mi się pomyliło po prostu odwrotnie napisałem,a co do otworów to różnie z tym bywa,to zależy od felgi ,czasem nie ma problemu z pierścieniem a czasem trzeba kombinować ,znaczy się dorabiać,a z felgami od innych samochodów to bywa róznie ,jeśli się nie dobierze felg jak trzeba są różne problemy np. bicie kierownicy itp.itd.u mnie w firmie niedawno był taki przypadek że chłopak w Golfie miał założone felgi Rial ,i kupił je używane od innego auta,bez pierścieni centrujących,koła trzymały się na samych śrubach,i feralnego dnia wpadł w dziure ,po czym wyrwało mu jedno koło  i poszedł do rowu,takie są właśnie skutki kombinowania z kołami,można zakładać różne felgi ,pasuje od wielu samochodów ,ale jest sens ,sadze ze lepiej kupic konkretne felgi i miec swiety spokoj i nic nie kombinowac
Zapisane

Cordoba 1,6 SXE 99
WoRaS
Gość



« Odpowiedz #7 - Piątek, 27.01.2006, 12:22:16 - NIEPRZECZYTANA »

Jeszcze mam jedno pytanie. W zwiazku z ET pozostaje też szerokość felgi, mam rację? Czyli chyba ET powinno być inne dla felg o różnych szerokościach, np. inne dla 6, 6.5 lub 7 cali...
Zapisane
siemion22
Użytkownik
Offline Offline



Skąd: Białystok
Samochód: Seat Cordoba SXE 1,6 ALM 1999

« Odpowiedz #8 - Piątek, 27.01.2006, 13:17:55 - NIEPRZECZYTANA »

Nie wiem jakiej srednicy kupujesz felgi czy 14-15-16 ,np org. 14 maja 6cali,ja mam u siebie 15 orginalne i jest szerokosc 6,5 cala,a smiało w Ibizie zmiesci sie 7 cali ,a nawet i wiecej,no i oczywiscie ET bedzie inne,ale jesli bedziesz sprawdzal je w wulkanizacji ,to niech ci zaloza fele na przod i wszystko bedzie widac czy pasuje czy nie,a jesli z przodu wszystko bedzie oki ,to z tylem nie bedzie problemow
Zapisane

Cordoba 1,6 SXE 99
Jobski
Użytkownik

Offline Offline



Skąd: Kraków

« Odpowiedz #9 - Piątek, 27.01.2006, 13:42:13 - NIEPRZECZYTANA »

ja już w cordi zakładałem felgi 14" ET38, 15" ET35, 16" ET35
u coshiego są felgi 15" ET 25
Zapisane

Były:
Cordoba SXE 1,6 (AEE) 75KM '98
Cordoba SX TDI (AHU) 106KM '97
WoRaS
Gość



« Odpowiedz #10 - Piątek, 27.01.2006, 13:49:54 - NIEPRZECZYTANA »

Cytat: "siemion22"
Nie wiem jakiej srednicy kupujesz felgi czy 14-15-16


Planuję kupić 15" albo 16" (ale tylko jak się zdarzy jakaś dobra okazja...).

Czyli szerokość felg bedzie chyba 6.5 cala albo 7 cali.

Cytat: "Jobski"
ja już w cordi zakładałem felgi 14" ET38, 15" ET35, 16" ET35
u coshiego są felgi 15" ET 25


A te ostatnie nie wystają poza obrys auta? Pamiętasz jakie miały szerokości te felgi?
Zapisane
peter174 Mężczyzna
niezależny
Użytkownik

Offline Offline



Skąd: Białystok
Samochód: ASZ

« Odpowiedz #11 - Piątek, 27.01.2006, 19:21:44 - NIEPRZECZYTANA »

Cytat: "siemion22"
...znam się trochę na tym bo pracuję w serwisie opon .



Siemion w którym serwisie działasz .. wiosna idzie to bede wiedział gdzie z wymianą kapciuszków uderzać  :D  ... zawsze to moze dla klubowiczów jakieś rabaciki bedą  :ok:
Zapisane

jeżeli szukasz jakiejś instrukcji o swoim Seacie to
Jobski
Użytkownik

Offline Offline



Skąd: Kraków

« Odpowiedz #12 - Sobota, 28.01.2006, 16:18:54 - NIEPRZECZYTANA »

Cytat: "WoRaS"

A te ostatnie nie wystają poza obrys auta? Pamiętasz jakie miały szerokości te felgi?

15" ET25 oczywiście że wystają :satan: guma 195/50/15
16" ET35 nie wystają guma 205/45/16
Zapisane

Były:
Cordoba SXE 1,6 (AEE) 75KM '98
Cordoba SX TDI (AHU) 106KM '97
peter174 Mężczyzna
niezależny
Użytkownik

Offline Offline



Skąd: Białystok
Samochód: ASZ

« Odpowiedz #13 - Piątek, 05.05.2006, 20:16:29 - NIEPRZECZYTANA »

a czy ktos mi podpowie czy felgi maja otwory centrujace w jakiś sposób znormalizowane ?? czy jest jakiś szereg wartości tego parametru ?? ...
czemu pytam  :niewiem: bo  namierzylem niedrogie aluski i sprzedajacy nie potrafi dokladnie podac srednicy otworu centrujacego ... po sredniodokladnym pomiarze wyszło mu "5,5 cm" czyli 55 mm natomaist w Seatach wartosc ta wynosi 57,1 mm i zastanawiam sie czy jakoś to podejdzie i czy warto zaglebiac sie w temat tych felg  :roll:
Zapisane

jeżeli szukasz jakiejś instrukcji o swoim Seacie to
heartless Mężczyzna
Moderator

Offline Offline



Skąd: Olsztyn
Samochód: Ibiza '94 AAZ

« Odpowiedz #14 - Piątek, 05.05.2006, 20:26:23 - NIEPRZECZYTANA »

Mogę Ci tylko napisać, że jak masz większy otwór centrujący, to mozesz pierścień dać, a jak mniejszy to jedynie rozwiercić (roztoczyć?). Miro tak zrobił.. - wyżej opisał :)
Zapisane

Ibiza 1,9 TD (AAZ) '94                               
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
+  Internetowy Klub Seata
|-+  Techniczne» Felgi, opony» Jak sprawdzić alufegi przed zakupem i gdzie (Kraków)?
Skocz do: