+  Internetowy Klub Seata
|-+  Techniczne» Benzyna & LPG» Ile żyje silnik na gazie?
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Strony: [1] 2 3   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Ile żyje silnik na gazie?  (Przeczytany 21430 razy)
0 użytkowników i 5 Gości przegląda ten wątek.
« Sobota, 08.03.2008, 10:30:17 - NIEPRZECZYTANA »

Witam
Tak się ostatnio zacząłem zastanawiac ile może silnik pożyc na gazie?  :o
Mój AEX 1,4 96 ma obecnie prawie 170,000 z czego 80,000 już zrobił na gazie, jeśli licznik był cofniety gdy go kupiłem [ponoc 89,000] to już troche pojeździł... Ostatnio sporo i czesto wymieniam różne graty a on jakby już nie mógł...  :(  :'(   Co radzicie? Kiedy  przeszczepic? ew inne rozwiązanie może?
Zapisane
Leemarvin Mężczyzna
Użytkownik

Offline Offline



Skąd: Kraków
Samochód: Cordoba '99, 1.4 AEX + Gofer BMN

« Odpowiedz #1 - Sobota, 08.03.2008, 11:29:21 - NIEPRZECZYTANA »

wgrać nowego softa do kompa i spowrotem na bzynę.
Zapisane

Nowe części do Seat`a i innych aut, tel. 500-48-10-10
punchoo Mężczyzna
Po 40-tce człowiek ma...
Moderator

Offline Offline



Skąd: Kraków
Samochód: Honda Civic IX 1.8 HB, Renault Megane 2 CC 2.0 16V, YAMAHA Majesty YP400 '11 była Cordoba '97 1.4 AEX

« Odpowiedz #2 - Sobota, 08.03.2008, 13:29:17 - NIEPRZECZYTANA »

Kupić SX'a z '99

Napisano: Sobota, 08.03.2008, 13:27:36


Dodam , że skoro gaz jest połowę tańszy to i żywotność silnika połowę krótsza - coś za coś!
Tam są wysokie temperatury spalania gazu i na pewno padnie szybciej niż na benzynce.
Zresztą myślę , że to są indywidualne przypadki - bo zależy jak się dba o silnik.
Zapisane

Cordoba 1.4 '97/98 AEX
Nie Jeździj Szybciej, Niż Twój Anioł Stróż Potrafi Latać :satan: - SEAT Cordoba 1.4 '97/98 AEX - HONDA Civic IX 1.8 '14

technogood Mężczyzna
Użytkownik

Offline Offline



Skąd: Krasnyjork
Samochód: Toledo II ARL 1.9 TDI

« Odpowiedz #3 - Sobota, 08.03.2008, 14:08:54 - NIEPRZECZYTANA »

Ja to bym radził autko do "Żyda" i poszukać czegoś nowego najlepiej TDI. Oczywiście nie znam twojej sytuacji materialnej więc nie wiem czy akurat trafię z radą co do twojej osoby ale tak chyba będzie bez zbędnego inwestowania i denerwowania się.
Zapisane

robert786
Gość



« Odpowiedz #4 - Sobota, 08.03.2008, 15:51:56 - NIEPRZECZYTANA »

Mam identyczny silnik 1,4 AEX 96. r 146000 z czego 46000 na gazie ( sekwencja). Ostatnio miałem olej w obudowie filtra powietrza. Mam pytanie o wgranie nowego softu czy w tym silniku jest to możliwe i co to daje ?
pozdr.
Zapisane
Leemarvin Mężczyzna
Użytkownik

Offline Offline



Skąd: Kraków
Samochód: Cordoba '99, 1.4 AEX + Gofer BMN

« Odpowiedz #5 - Sobota, 08.03.2008, 16:02:56 - NIEPRZECZYTANA »

Da się wgrać i nie ma z tym zadnego problemu, a co to daje? Daje to poprostu tyle, że jeżdżać na gazie islnik, a raczej ECU uczy się nowego spalania, przesuwa kąt wyprzedzenia zapłonu tak blisko jak to możliwe, do momentu aż nie wystąpi spalanie stukowe, ale na gazie nie wystąpi dlatego po pewnym czasie ECU przyjmuje nową mapę, której sam się nauczył, dlatego po przeżuceniu na bzynę nie potrafi już jechać, bo nie ma efektywnego spalania mieszanki.
Druga sprawa to taka, że Liquid Petroleum Gasoline (LPG) nie jest dużo gorsze od bzyny, ma tylko niższą wartość opałową, z tymi temperaturami które sa wyższe w czasie spalania dla gazu to nie jest do końca tak. Spalanie gazy powoduje nakładanie się warstw i zmiany strukturalne tulei cylindrowych i pierścieni, jak również zaworów, co powoduje zmniejszenie ich żyowtności i trwałości.
Nowy soft na ECU, do tego sprawdzenie wtryskiwacza i powinno jeździć, chyba że już faktycznie silnik mówi dość.
Zapisane

Nowe części do Seat`a i innych aut, tel. 500-48-10-10
« Odpowiedz #6 - Sobota, 08.03.2008, 16:25:30 - NIEPRZECZYTANA »

Dobrze wyjaśnione, dzięki Leemarvin  :pub:
Zapisane
Leemarvin Mężczyzna
Użytkownik

Offline Offline



Skąd: Kraków
Samochód: Cordoba '99, 1.4 AEX + Gofer BMN

« Odpowiedz #7 - Sobota, 08.03.2008, 16:40:17 - NIEPRZECZYTANA »

Niestety wygląda to tylko dobrze na papierze, w praktyce jest już trochę inaczej :-\
Zapisane

Nowe części do Seat`a i innych aut, tel. 500-48-10-10
Grzech Mężczyzna
Użytkownik

Offline Offline



Skąd: Bydgoszcz
Samochód: Ibiza 2000r. 1.4 8V

« Odpowiedz #8 - Sobota, 08.03.2008, 16:46:22 - NIEPRZECZYTANA »

Tylko nie w każdym mieście są ludzie co potrafią zrobić i wgrać soft, kiedyś pytałem o przeprogramowanie ECU w ASO to mówili że to niemożliwe :-X  Do tego koszty, właśnie jakie? Jednego stwierdzenia nie rozumiem:
Cytat: Leemarvin
po pewnym czasie ECU przyjmuje nową mapę, której sam się nauczył
czyli sam może się zaadaptować do lpg, czy konieczne jest wgranie tej mapy?
Zapisane
woj Mężczyzna
Użytkownik

Offline Offline



Skąd: Lublin
Samochód: VW Sharan TDI 130KM+VIR + Cordoba Vario 1.6+LPG

« Odpowiedz #9 - Sobota, 08.03.2008, 16:50:43 - NIEPRZECZYTANA »

W pełni popieram kolegę Leemarvin. Dodam tylko, że jak był jakiś problem z gazem to i tak ECU zgłupieje. Ja miałem w cordobie AEE padnięty jeden wtrysk gazowy na sekwencji i pewnego dnia nie odpaliłem auta. Oczywiście wgranie nowego softu w pełni uleczyło problem.  :pub:  :pub:  :pub:

Napisano: Sobota, 08.03.2008, 16:47:14


Cytat: Grzech
czyli sam może się zaadaptować do lpg, czy konieczne jest wgranie tej mapy?
Tak nauczy się na gazie i żeby nauczył się na benzynie to trzeba jeździć tylko na benzynie i w końcu się też zaadoptuje -może to trochę trwać. :pub:
Zapisane

VW SHARAN TDI \\\\\\\\\\\\\\\'01 130 KM+vir  :bounce: i SEAT CORDOBA VARIO 1,6 \\\\\\\\\\\\\\\'98 :seat:
« Odpowiedz #10 - Sobota, 08.03.2008, 17:03:49 - NIEPRZECZYTANA »

Wielkie dzieki za rady. W tygodniu pojade do mechanika porozmawiac... na inne auto na razie zmieniac nie mam za co.

Cytat: Leemarvin
ECU uczy się nowego spalania, przesuwa kąt wyprzedzenia zapłonu tak blisko jak to możliwe, do momentu aż nie wystąpi spalanie stukowe, ale na gazie nie wystąpi

Z tym softem to ciekawa sprawa. Mozna zrobic za pomoca kabelka z pazzegro? [jakim?]
Idąc jeszcze dalej tym tropem to trzeba soft zmieniac zeby nową mapę się nauczył, a nie można np mapy zmienic samej /zresetowac ?

Zapisane
aboz Mężczyzna
Music my saviour
Prezes

Offline Offline



Skąd: Kraków
Samochód: Była Cordoba Vario '01 AUA 1.4 16V DXK, jest VW Jetta 07 BLS

« Odpowiedz #11 - Sobota, 08.03.2008, 20:21:17 - NIEPRZECZYTANA »

Cytat: bartekzpomorza
Z tym softem to ciekawa sprawa. Mozna zrobic za pomoca kabelka z pazzegro? [jakim?]
Pewnie można, ale trzeba się na tym znać. To tak jak chip tuning. Potrzebne są: odpowiedni kabel, odpowiednie oprogramowanie i przede wszystkim umiejętności w tym zakresie.
Cytat: bartekzpomorza
Idąc jeszcze dalej tym tropem to trzeba soft zmieniac zeby nową mapę się nauczył, a nie można np mapy zmienic samej /zresetowac ?
soft=mapa
« Ostatnia zmiana: Sobota, 08.03.2008, 20:23:49 wysłane przez aboz » Zapisane
Leemarvin Mężczyzna
Użytkownik

Offline Offline



Skąd: Kraków
Samochód: Cordoba '99, 1.4 AEX + Gofer BMN

« Odpowiedz #12 - Sobota, 08.03.2008, 21:25:39 - NIEPRZECZYTANA »

Nie da się tego samym kabelkiem zrobić, tylko orginalny komputer, nawet nie wiem, czy Vag da radę, czy nie jest konieczny Vass:(
To nie jest takie łatwe, nie radzę próbować samemu.
A czy koputer może się sam nauczyć spowrotem spalać bzynę, raczej nie, bo wtedy już kompletnie głupieje, kąt wyprzedzenia zapłonu przysunięty ma mocno w kierunku GZP, a tu wtedy wchodzi mu czujka spalania stukowego w drogę i kupa, nie pójdzie, odcina zapłon, różne cuda się dzieją, czasami ciężko wogóle cokolwiek wymyslić sensownego w tym temacie, dlaczego tak się dzieje:(
Zapisane

Nowe części do Seat`a i innych aut, tel. 500-48-10-10
Shizo Mężczyzna
Użytkownik

Offline Offline



Skąd: Bydgoszcz
Samochód: Corolla E12 2.0 D4D 116KM 2004r / była... Cordoba SX '96

« Odpowiedz #13 - Sobota, 08.03.2008, 22:00:12 - NIEPRZECZYTANA »

Cytat: Leemarvin
czasami ciężko wogóle cokolwiek wymyslić sensownego w tym temacie, dlaczego tak się dzieje:(
troche przesadzasz z tym czarnym scenariuszem, w końcu każdy się w pore łapie że cos jest "nie-tak"
Zapisane
robert786
Gość



« Odpowiedz #14 - Sobota, 08.03.2008, 23:00:25 - NIEPRZECZYTANA »

ale właściwie to jest nowy soft od producenta np. wersja wgrywana pod koniec produkcji tego silnika czy specjalnie pisany przez kogoś :) ... ile ile coś takiego kosztuje ? I jak wyglądałaby sprawa jeśli samochód do 40 o C silnika jedzie na Pb, a później na LPG to czy nie zgłupieje komputer ??
Zapisane
Strony: [1] 2 3   Do góry
  Drukuj  
 
+  Internetowy Klub Seata
|-+  Techniczne» Benzyna & LPG» Ile żyje silnik na gazie?
Skocz do: