+  Internetowy Klub Seata
|-+  Techniczne» Ogólne» Czy złe wskazanie czujnika wpływa na spalanie??
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Czy złe wskazanie czujnika wpływa na spalanie??  (Przeczytany 12402 razy)
0 użytkowników i 5 Gości przegląda ten wątek.
heartless Mężczyzna
Moderator

Offline Offline



Skąd: Olsztyn
Samochód: Ibiza '94 AAZ

« Sobota, 25.03.2006, 17:09:49 - NIEPRZECZYTANA »

Witam! Mam takie pytanko.. po wstępnej ręcznej diagnostyce stwierdziłem, że chyba mam kopnięty czujnik temp. płynu chłodniczego (czujnik temp na trasie pokazuje 70 stopni, węże od chłodnicy zachowują się prawidłowo, wentylatory się włączają - jak się je sprowokuje). Czy sam czujnik temperatury może zwiększyć spalanie? Wydaje mi się, że to się stało z dnia na dzień i spalanie wzrosło o ok 1,5 l/100 km na trasie.
Zapisane

Ibiza 1,9 TD (AAZ) '94                               
KYS Mężczyzna
~ KYS ~ ?
Moderator

Offline Offline



Skąd: Warszawa / Julianów
Samochód: był -> Seat Ibiza TDI (6L)

« Odpowiedz #1 - Sobota, 25.03.2006, 22:43:24 - NIEPRZECZYTANA »

Cytat: "heartless"
Witam! Mam takie pytanko.. po wstępnej ręcznej diagnostyce stwierdziłem, że chyba mam kopnięty czujnik temp. płynu chłodniczego (czujnik temp na trasie pokazuje 70 stopni, węże od chłodnicy zachowują się prawidłowo, wentylatory się włączają - jak się je sprowokuje). Czy sam czujnik temperatury może zwiększyć spalanie? Wydaje mi się, że to się stało z dnia na dzień i spalanie wzrosło o ok 1,5 l/100 km na trasie.

Jeżeli z tego czujnika ECU odczytuje temperature silnika (płynu chłodzącego) to może zwiększyć się spalanie - silnik pracuje na bogatej miszance ("ssanie")
Jeżeli jest inny czujnik do termometru na desce rozdzielczej i inny do jednostki sterującej pracą silnika, to nie powinno wpływać to na wartośc spalanego paliwa!
Zapisane

:tazior:   ASZ + FJW = TDI  :los:
heartless Mężczyzna
Moderator

Offline Offline



Skąd: Olsztyn
Samochód: Ibiza '94 AAZ

« Odpowiedz #2 - Niedziela, 26.03.2006, 12:15:30 - NIEPRZECZYTANA »

Wszystko w porządku, tylko to jest diesel i on nie ma ssania, tylko wyprzedzenie zapłonu.. A jest ono sterowane ręcznie.. Stąd właśnie moje pytanie.. Ktoś ma jakieś doświadczenia i uwagi na ten temat?
Zapisane

Ibiza 1,9 TD (AAZ) '94                               
KYS Mężczyzna
~ KYS ~ ?
Moderator

Offline Offline



Skąd: Warszawa / Julianów
Samochód: był -> Seat Ibiza TDI (6L)

« Odpowiedz #3 - Niedziela, 26.03.2006, 12:46:38 - NIEPRZECZYTANA »

A jesteś pewny, że wskazania czujnika są błędne?
Może po prostu silnik nie dogrzewa się i przez to wyższe spalanie?
Zapisane

:tazior:   ASZ + FJW = TDI  :los:
heartless Mężczyzna
Moderator

Offline Offline



Skąd: Olsztyn
Samochód: Ibiza '94 AAZ

« Odpowiedz #4 - Niedziela, 26.03.2006, 13:07:46 - NIEPRZECZYTANA »

Możliwe, że masz rację, ale nie znalazłem przyczyny nie dogrzewania się silnika.. Jak pisałem - diagnostyka termostatu metodą "górna rura ciepła, dolna rura zimna" wyszła ok, wentylatory też się włączają przy wskazaniach temperatury ok 80 st. C. Stąd wnioskuję, że to czujnik, a termometru piecowego nie mam :(

[ Dodano: 2006-08-18, 00:51 ]
Okazało się , że termostat był padnięty oczywiście.. zobaczymy jak spalanie (ostatnio doszedłem do wniosku, ze mogła to być też wina paliwa tankowanego na NESTE w Olsztynie- tańsze a może gorsze - 1,9 TD przepala wszystko, więc mogłem nie poczuć, ze gorsze) Wymiana termostatu zbiegła się z tankowaniem na BP, na której zawsze było dobre paliwo, więc teraz nie wiem ;)
Zapisane

Ibiza 1,9 TD (AAZ) '94                               
zechu Mężczyzna
Użytkownik
Offline Offline



Skąd: Białystok
Samochód: Cordoba '97, 1.4 AEX

« Odpowiedz #5 - Sobota, 26.09.2009, 19:35:19 - NIEPRZECZYTANA »

Witam- podlacze sie do tematu- tylko że moje pytanie brzmi:
 "czy brak rury doprowadzającej cieple powietrze z nad kolektora wylotowego może miec wpływ na spalanie" silnik 1.4 8V
Bede wdzięczny za wszelkie informacje.
Zapisane
KYS Mężczyzna
~ KYS ~ ?
Moderator

Offline Offline



Skąd: Warszawa / Julianów
Samochód: był -> Seat Ibiza TDI (6L)

« Odpowiedz #6 - Sobota, 26.09.2009, 21:53:58 - NIEPRZECZYTANA »

Cytat: zechu
czy brak rury doprowadzającej cieple powietrze z nad kolektora wylotowego może miec wpływ na spalanie
Może mieć, aczkolwiek niewielkie.
Bez tej rury silnik może nagrzewać się dłużej (szczególnie przy ujemnych temperaturach na zewnątrz) i do momentu nagrzania pracuje na bogatej mieszance.
Zapisane

:tazior:   ASZ + FJW = TDI  :los:
Sketels Mężczyzna
Świeżak
Offline Offline



Skąd: Warszawa
Samochód: Ibiza 1999 1.4 benzyna APQ

« Odpowiedz #7 - Poniedziałek, 07.06.2010, 21:38:01 - NIEPRZECZYTANA »

i ja podepnę się do tematu: co zrobić aby to "ssanie" ograniczyć?? niezależnie od tego czy silnik ciepły czy zimny wskakuje ssanie i dość długo na tym jest nawet około 10 min.. czy może mieć wpływ na to czujnik temperatury?? jak stoi w miejscu lub w  mieście ma 90' ale na trasie nawet z 90 spada nisko do pierwszej kreski nie wiem ile to stopni tam jest.. czy macie jakieś pomysły??
Zapisane
raby Mężczyzna
Klubowicz
Moderator

Offline Offline



Skąd: Krasnystaw
Samochód: Leon Cupra 4 2002 1.9 ARL+++ 240KM/460Nm

« Odpowiedz #8 - Poniedziałek, 07.06.2010, 21:43:35 - NIEPRZECZYTANA »

Sprawdzic jaka temp podaje vag i porownac ze wskaznikem na desce. To ze wskaznik opada to termostat sie nie domyka lub go nie masz. Ale nawet bez niego silnik nie powinien za duzo palic w lecie.
Zapisane


>>> Sprzedam <<< >>> Ibiza <<< >>> Foka <<< >>> Leon <<<
?Proste są dla szybkich samochodów a zakręty dla szybkich kierowców"
Smerfetka Kobieta
Użytkownik

Offline Offline



Skąd: Warmińsko-mazurskie
Samochód: Ibiza 1,4 AKV, 1999

« Odpowiedz #9 - Niedziela, 14.11.2010, 20:13:12 - NIEPRZECZYTANA »

Wymieniłam już kilka razy termostat, kiedyś wymieniał mi mechanik czujnik.  Termostat działa, otwiera tuż przed włączeniem się wentylatora, wcześniej dolny wąz jest zimny (na postoju). Wentylator załącza się  jak wskaźnik jest przed pionem, ale na vagu ciągle 70-75 stopni i podczas jazdy taka temperatura się utrzymuje i na desce i na vagu. Mogę mieć czujnik nieoodpowiedni do mojego silnika wsadzony? Warto wymieniać?
Zapisane

raby Mężczyzna
Klubowicz
Moderator

Offline Offline



Skąd: Krasnystaw
Samochód: Leon Cupra 4 2002 1.9 ARL+++ 240KM/460Nm

« Odpowiedz #10 - Niedziela, 14.11.2010, 20:23:57 - NIEPRZECZYTANA »

czasami warto alac temat
http://klubseata.pl/forum/index.php?topic=3149.msg44221#msg44221
Zapisane


>>> Sprzedam <<< >>> Ibiza <<< >>> Foka <<< >>> Leon <<<
?Proste są dla szybkich samochodów a zakręty dla szybkich kierowców"
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
+  Internetowy Klub Seata
|-+  Techniczne» Ogólne» Czy złe wskazanie czujnika wpływa na spalanie??
Skocz do: