Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Automatyczny włącznik świateł przy załączeniu stacyjki WERSJA SUPER TANIA  (Przeczytany 8622 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
michalz Mężczyzna
Świeżak
Offline Offline



Samochód: Ibiza 2000r 1.4 MPI 8V

« Poniedziałek, 08.10.2007, 23:31:35 - NIEPRZECZYTANA »

Witam,

przesiadłem sie na ibize z innego auta gdzie światła same sie włączały i wyłączały wraz z stacyjką.

I chciałem coś takiego samego zrobić w IBIZIe...

zacząłem od kupna "automatycznego włacznika na allegro" z informacja przy zakupie ze podłączenie zajmuje 25 min i wpina sie w oryginalną wtyczkę  ITD 

A co sie okazało........
- instrukcja tak lakoniczna ze ktoś kto nie ma doświadczenia nie podłączy tego sam
- schemat podłączenia zapewniał dość duża ingerencje w istniejące przewody
- a CO NAJWAŻNIEJSZE nie dało sie załączyć siwateł poprzez ten przełącznik a podczas jazdy na przykład go wyłączyć.
Czyli manualny przełącznik w aucie stawał sie bez użyteczny....


Ale po chwili dokładnego przeanalizowania okablowania i zależności pojawiania się napięcia na kablach w odpowienich stanach załączenia przełącznika i stacyjki. Udało mi sie opracować sposób TAŃSZY i WG mnie  wiele bardziej praktyczny

A wiec...

Skorzystałem z opisu wyprowadzeń   z obrazka z GOLF IV


W ibizie troche rozpiska sie różni
- ibiza nie posiada kabli pod zaciskami nr  58R 58L
- a pod zaciskiem 58 zamiast oświetlenia znajdują się światła mijania.


Całość przeróbki polega na zmianie aby na zacisku nr 30 pojawiało sie napięcie dopiero po załączeniu stacyjki.

Czyli odcinamy przewód (czerwony) od zacisku 30 (można go zaizolować jeśli nie będziemy montować przełącznika ) i do zacisku podłączyć 30 dodatkowy przewód idący od zacisku Xr ( drugiego od lewej, jest to grubszy przewód od pozostałych, ważne aby to był to ten przwód ponieważ pierwszy od lewej jest to 12 V ale od halogenów i niestety jest on już za bezpiecznikiem)

Przy takim podłączeniu całość jest niezależna ponieważ bezpieczniki do świateł znajdują sie dopiero za przełącznikiem czyli nie musimy sie przejmować obciążalnością.

 
Ja dodatkowo dołożyłem przełącznik którym mogę ustawić czy światła maja być sterowane stacyjka czy tak jak jest w standardzie przełącznikiem bez wpływu na załączoną stacyjkę. Przełącznik można zamontować w dowolnym miejscu bądź schować go koło bezpieczników.

Rysunek niestety nie jest pierwsza klasa ;/ postaram sie go poprawić jak będę fotki dokładał.

Niedługo dodam fotki jak dokładnie sie to wykonuje, od demontażu przełącznika do polutowania kabelków.

Mam nadzieje że przyda sie komuś ten opis i ze w miarę wyjaśniłem zasadę działania.

ZALETY TEGO ROZWIAZANIA
- koszt około 5 zl
- czas montażu tutaj będzie 25 min  bo podłącza sie do 4 przewodów
- satysfakcja ze nie dało sie zarobić komuś z allegro.


Pozdrawiam

MichalZ


Tu komentujemy: http://klubseata.pl/forum/index.php?topic=1112.15

« Ostatnia zmiana: Piątek, 19.10.2007, 19:43:28 wysłane przez raby » Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
+  Internetowy Klub Seata
|-+  Techniczne» Instrukcje, poradniki, informacje» Automatyczny włącznik świateł przy załączeniu stacyjki WERSJA SUPER TANIA
Skocz do: