Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Ibiza 6L (2002-07) Montaż głośników z tyłu - autko 3 drzwiowe  (Przeczytany 17588 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Tomasz_W-wa Mężczyzna
Świeżak
Offline Offline



Skąd: Warszawa
Samochód: Seat Ibiza, 2005r., 1.9 ATD

« Piątek, 01.05.2009, 08:38:13 - NIEPRZECZYTANA »

Nie wiedziałem gdzie to napisać czy tu, czy w dziale "Instrukcje, poradniki, informacje" (chyba nie mam jeszcze uprawnień bo w tym dziale nie mogłem utworzyć nowego tematu), a więc będzie tu, jak by co to proszę przenieść. Nie znalazłem takiego tematu, a więc zamieszczam swój.

Opis zrobiony na podstawie oryginalnej instalacji z Seat-a Ibizy rocznik 2003r.

Witam
Wziąłem się za montaż głośników z tyłu. W autku były zamontowane tylko głośniki z przodu, czyli w drzwiach i w trójkątach przy lusterkach. Kod wyposażenia: 8RE ? cztery pasywne głośniki. Będą dołożone jeszcze 4 głośniki z tyłu i powstanie zestaw nagłośnienia składający się z 8 głośników, 4 głośniki z przodu i 4 z tyłu. Kod wyposażenia: 8RM - osiem pasywnych głośników.
 Chciałem zamontować oryginalne głośniki te duże (niskotonowe) na dole i małe (wysokotonowe) na górze. Całą instalację chciałem zrobić profesjonalnie i zastosować wszystkie części tak jak jest to zakładane przez fabrykę. Małe głośniki kupiłem na allegro i pochodzą od Skody Fabi, kosztowały mnie po 10 zł od sztuki i są nowe.
Wszystkie części (kostki) zakupiłem w ASO Audi/WV i w ASO Seat. Instalacja od radia do tyłu już była zamontowana i powinna być w każdym autku (tak mi się wydaje).

Dobra bierzemy się za montaż.
Na początku będzie trzeba zdemontować boczki z tyłu.



Boczki są zapięte na specjalne zapinki, ?klips z uszczelką? 8Z0 868 243 cena w ASO Seat-a 1,17 zł.
Zapinka ta składa się z dwóch części, które przy demontażu boczka powinna się rozpiąć, pokazałem ją na zdjęciu, czyli rozpiętą, zapiętą i tył który się wpina w blachę.
Ja kupiłem sobie 5 sztuk jak by któraś się połamała.
Zapinki:



Do zamontowania z tyłu głośników potrzebne są specjalne blachy montażowe.
6L0 035 243 A ? str. lewa
6L0 035 244 A ? str. prawa

Cena w ASO Seat-a 54 zł (czeka się ok. tygodnia)

Do tych blach są montowane głośniki i tu jest mały chwyt Seat-a, ponieważ dziura w tej blasze nie jest do końca okrągła, dolna część jest bardziej zaokrąglona co daje się zamontować tylko głośniki oryginalne, oczywiście można to przerobić i dociąć do koła co daje nam możliwość zamontowania już głośników innych firm.



Co do samych głośników to cena w ASO ok. 71.32 zł za sztukę.
Blachy z głośnikami zakupiłem na allegro.

Montaż blach trzeba zacząć od demontażu z tyłu całej kanapy, później zabieramy się za zdjęcie boczków.
Najlepiej zacząć od strony otwartych drzwi, włożyć na dłonie rękawiczki i ciągnąć.
Zapinki powinny się rozpiąć, mogą być również w niektórych miejscach takie inne zapinki koloru czarnego, można powiedzieć, że po rozpięciu już się nie będą nadawać, ja je wywaliłem i zastąpiłem tymi białymi (jeżeli są same białe zapinki można boczek rozpinać ile się chce).
Po zdjęciu boczków będzie trzeba rozpiąć dolną listwę progową, dlatego bo dolne śruby przykręca się bardzo nisko i przez tą osłonę nie damy rady, jeżeli odpuścimy sobie to blacha będzie nam biła na dołkach.
Do przykręcenia blach trzeba użyć blachowkrętów o średnicy 6? (tak mi się zdaje). Ja zastosowałem normalne śruby o tym rozmiarze i musiałem trochę je kręcić, aż w metalu do którego się przykręcała blachy zrobił się gwint. W karoserii są już zrobione dziury na montaż tych blach.

A tak to wygląda już po zamontowaniu.



Zabieramy się do wykonania instalacji małych głośników.
Do tego będziemy potrzebowali kilku części.
Dwie sztuki kostek o numerze 3B0 972 712 (cena w ASO ok. 9.24 zł) do nich będziemy potrzebowali specjalnych uchwytów, numer części 1M0 957 818 A (cena w ASO Seat ok. 4 zł), piny męskie w liczbie 4 sztuk i piny żeńskie również w liczbie 4 sztuk.



W całej instalacji kostki te będą miały za zadanie rozpinanie głośników przy demontażu boczka.

Do maskownic głośników od tyłu przyklejamy głośniki wysokotonowe. W maskownicy w miejscu założenia głośników mamy 3 takie wystające plastiki, a w głośnikach są przy otworki w które wejdą te plastiki. Do klejenia zastosowałem taki pistolet do kleju z wkładami na prąd, w markecie kupiłem cały zestaw (taki mały) za ok. 6 zł.
Głośniki po przyklejeniu trzymają się świetnie.



Szykujemy instalację, do przewodu montujemy piny męskie i następnie wpinany je w kostkę. Najlepiej żeby jeden kabel był innego koloru i podłączyć to tak jak jest pokazane. Na przewodzie od głośnika również jeden kabel jest zaznaczony innym kolorem. Połączyć to zgodnie z kolorami.



Po złożeniu wszystkich części możemy kostkę wpiąć w blachę w autku a po drugiej stronie montujemy piny żeńskie.



Do kostki, która była w autku dokładamy dwa kable z pinami żeńskimi i wygląda to tak. Kable muszą być założone tak jak pokazałem.



Kostkę wpinamy do dolnego głośnika a w górną kostkę podpinamy mały głośnik i włączamy radio. Sprawdzamy czy głośniki działają.



Jeżeli wszystko jest OK , możemy jeszcze dobrą taśmą dokleić kable do oryginalnej instalacji i tak jak ja zrobiłem specjalną spinką złapać kabel do blachy montażowej od wewnątrz i majtający kabel dokleić do blachy.



Maskownicę głośnika z głośnikiem wpinamy w boczek i zakładając boczek zaczynając od strony bagażnika na zapinki kończąc wsadzamy rękę i spinamy kostkę górnego głośnika do kostki, którą zamontowaliśmy do blachy. Daje nam to że przy rozpinaniu boczka będzie można rozpiąć górny głośnik. Można by zrobić dłuższy kabel, ale przy jeździe autkiem na dołach mógłby uderzać o inne elementy, a tak nic nie stuka a instalacja jest wykonana fachowo. Zapinamy boczek do końca po wyciągnięciu ręki.

Co do dźwięku w autku to przed montażem tylnych głośników dźwięk był taki płaski i słyszalny tylko z przodu. Teraz dźwięk jest bardziej przestrzenny i po regulacji balansem (przód ? tył) fajnie słychać jak by wydobywał się ze środka autka.
Oczywiście jeżeli chcemy super dźwięk to trzeba przerobić te blachy i założyć jakieś dobre głośniki, ale to już trochę kasy pójdzie.
Dla normalnego słuchania (nawet głośno) normalne głośniki wystarczą. Brakuje trochę basu, ale to trzeba by zamontować już tubę.


Miałem przez kilka dni założone tylko dolne głośniki z tyłu (duże) i powiem, że po założeniu górnych (małych) cały zestaw tak jak by dostał mocy.
Jak były tylko te dolne głośniki przy głośniejszym słuchaniu muzyki zaczynały lekko charczeć, teraz jak mam założone duże i małe z tyłu nic takiego nie występuje. Jestem zaskoczony.
Co do małych głośników (wysokotonowe) to muszą mieć taki scalak (kondensator) z tyłu głośniczka, jak się nie mylę to nie dopuszcza on do spalenia głośnika, widziałem również głośniki do kupienia bez tego scalaka - odradzam.
Wszystkim polecam taki zestaw, kto ma tylko z przodu głośniki dźwięk jest o klasę lepszy niż wcześniej.
Myślę, że opis jest zrozumiały, jeżeli będą jakieś pytania to z przyjemnością postaram się na każde odpowiedzieć.
Pozdrawiam
Tomasz_W-wa

Tu mozna zadawac pytania: http://klubseata.pl/forum/index.php?topic=10017.0
« Ostatnia zmiana: Czwartek, 28.05.2009, 10:06:03 wysłane przez raby » Zapisane

Pozdrawiam
Tomasz_W-wa
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
+  Internetowy Klub Seata
|-+  Techniczne» Instrukcje, poradniki, informacje» Ibiza 6L (2002-07) Montaż głośników z tyłu - autko 3 drzwiowe
Skocz do: